Dünyanın En Popüler Parfümleri

Eski yıllarda parfüm kullanmakla ilgili çok farklı alışkanlıklarımız ve kurallarımız vardı. Bilmem hatırlar mısınız parfümerilerde çalışan satış danışmanları yazın çiçekli kışınsa baharatlı kokular kullanmamızı önerirdi. Ayrıca açık tenliysen "hafif", esmersen "ağır" parfüm tercih etmek de

dünyanın en popüler parfümleri

Eski yıllarda parfüm kullanmakla ilgili çok farklı alışkanlıklarımız ve kurallarımız vardı. Bilmem hatırlar mısınız parfümerilerde çalışan satış danışmanları yazın çiçekli kışınsa baharatlı kokular kullanmamızı önerirdi. Ayrıca açık tenliysen “hafif”, esmersen “ağır” parfüm tercih etmek de yine çok bilindik bir güzellik kuralıydı. Ama neyin hafif, neyin ağır olduğu son derece göreceli olduğundan bu kısım biraz tartışma yaratırdı. Çünkü çoğu zaman kokusu beğenilmeyen parfüme de insanlar ağır yaftası yapıştırılardı.

90’lı yıllarda bazı sanatçıların imza parfümleri olduğu haberleri moda dergilerini süslemeye başladı. Yıllardır Tresor’dan vazgeçmeyen Julia Roberts’tan tutun da Marilyn Monroe’nın tabii ki Chanel 5 kullandığına ve Kate Moss’un tam da bir Calvin Klein Obsession kızı olduğuna dair birçok yazı okumuştuk. Bu yıllar süper starların ve mega versiyonlarının yıllarıydı ki ulaşamadığımız ünlülerle en azından kokularını paylaşmak paha biçilmezdi.

90'lar guess parfüm reklamı (1)

Daha sonra parfümlerimizi yine ulaşmaya çalıştığımız moda markalarından seçmeye çalıştık. Belki her yıl bir Yves Saint Laurent Le Smoking takım alacak gücümüz yoktu (ya da hiç yoktu yazıda bazen mübalağa sanatı kullanmak gerekiyor) ama Duty Free’den rahatça bir şişe YSL Cinéma kapabilirdik (hemen çikolatadan bir sonra).

2010’lu yıllara geldiğimizde ki, ileride sanırım bu yılları 10’larda diye tanımlayacağız, parfümleri biraz daha kişisel algılamaya başladık. Yani Angelina Jolie’nin değil de benim imza parfümüm gibi. O zaman yaz-kış ayrımı da esmer-sarışın sınırı da kalkmaya başladı.

chanel mademoiselle parfüm

İşte tüm bu nostaljik zaman tüneli ziyaretinden sonra gelin bir de coğrafi parfüm tercihlerine bakalım. Dünyanın şu an en en ve de en çok tercih edilen parfümü Chanel Coco Mademoiselle’miş 2016 sonuçlarına göre. Şampiyonu kimler takip ediyor diye sorarsanın birincide tek yürek olan halklar diğer tercihlerinde oldukça farklılar. Ama “OUD” kokuları yani odunsu notalar yükselişte. Tutulan istatistiklere göre İngiltere’de Tom Ford Black Orchid, Amerika’da ise Viktor&Rolf Flowerbomb tercih ediliyormuş. İngilizler’in butik parfüm seçimi Jo Malone olurken, Amerika’da şu ara en çok konuşulan Le Labo Santal 33.

Christian Dior J'adore parfüm

Dünyaya parfüm kavramını yayan Fransa aynı zamanda butik parfümcülüğün de cenneti biliyorsunuz. Ama daha piyasa işi bir seçim yapmaları gerektiğinde baget ve Brie seven elleri, Lancome’dan La Vie Est Belle ve Christian Dior J’adore’a gidiyormuş. Niş kategoride ise Ex Nihilo Cologne 352 ve Atelier Cologne Bois Blond öne çıkıyor.

CK One parfüm (1)

İtalyanlar 90’ları hatırlamayı seviyorlar anlaşılar çünkü CK One burada zirvede. Yeni bir alternatif arayanlar yine Calvin Klein rafına uzanıyorlar anlaşılan çünkü markanın yeni lansmanlarından Calvin Klein CK2 yine revaçtaki kokular arasında. Onları Eau d’Hermés takip ediyor.

Memo Irish Leather Parfüm

Ortadoğu’yu merak ettiğinizi düşünerek Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelen bir bilgiye geçiyoruz. Genelde global markalara kalbi kayan Arap dostlarımız konu parfüm olunca önceliği Arabian Oud ve Abdul Samad Al Qurashi markalarına veriyorlar. Bir de YSL Le Vestiaires Tuxedo beğeniliyor. Daha niş bir tercih ise Memo Irish Leather.

Parfums de Nicolaï’s Fig Tea parfüm

Japonya’da geleneklere göre “ağır” parfüm kullanmak ayıpmış. Ama tabii geçmiş geçmişte kaldı e tabii Japonlar da değişti. Onlar da Marilyn Monroe gibi Chanel 5 kullanmayı seviyorlarmış. Yani Coco Mademoiselle’i de hesaba katarsak Japon piyasası Chanel’den soruluyor. Pek tanımadığımız Parfums de Nicolaï’s Fig Tea ise Japonya’da resmen bir klasikmiş.

byredo gypsy water (1)

Son olarak kangurular diyarı Avustralya’ya uzanalım (keşke İtalya için de çizme deseydik). Avustralyalılar Calvin Klein’in 2000’li yılların başlarında lanse ettiği Euphoria parfümünü hala çok seviyorlar. Gördüğünüz gibi açık ten-hafif parfüm dizilimi burada da bozulmuş. Niş kategoride ise son dönemin fenomen markası Byredo Gypsy Water ile zirvede. Bir de burunların burnu (hocaların hocası gibi) Frederic Malle’den Portrait of a Lady.

Bu verileri dikkate alarak parfümüne göre sen hangi ülkesin oynamaya ne dersiniz? Isterseniz Coco Mademoiselle diyerek dünya vatandaşı olabilirsiniz bir de uçakta doğarak.

NOT: Uçakta doğanların dünya vatandaşı olduğu bilgisi şehir efsanesi de olabilir.

çağla bingöl