Saç Efsaneleri

Şehirlerin efsaneleri olur da saçların olmaz mı hiç? Bahsettiğimiz gece yarısı arkanızdan 3 kere isminiz fısıldanırsa ve bu fısıldayan kişinin ayakları naçizane terse bakıyorsa bittiniz gibi cin hikayeleri değil. Ama beyaz saç telini koparırsanız sülalesini

saç efsaneleri

Şehirlerin efsaneleri olur da saçların olmaz mı hiç? Bahsettiğimiz gece yarısı arkanızdan 3 kere isminiz fısıldanırsa ve bu fısıldayan kişinin ayakları naçizane terse bakıyorsa bittiniz gibi cin hikayeleri değil. Ama beyaz saç telini koparırsanız sülalesini arkasına alır geri dönerden, kesilen saç daha gür çıkara kadar birçok efsane bilgi var.

Şimdi bunların hangisi doğru hangisi yanlış ona bakacağız.

beyaz saç

Dönüşü Muhteşem Olan Beyaz Teller!

Eğer saçınızın bir noktasında beyaz bir tel yakaladıysanız o bölgede bir beyazlaşma başlamış demektir. Bu nedenle o beyaz teli koparsanız da koparmasanız da saçınıza ak düşmeye başlayacaktır. Bu arada saçlarınızı ne kadar çok koparırsanız köklerini o kadar güçsüzleştirirsiniz. Yani gerçekten de üst üste kopartılan beyaz tel çıkmayabilir. Ama oradan bir tel şuradan bir tel derken Charlie Brown’a da dönebilirsiniz sonunda. En iyisi beyazlarla barışmak ya da kuaföre gidip renk seçmek.

saç kesimi

Ne Kadar Kesersen O Kadar Uzar!

Yani ne kadar ekmek o kadar köfte gibi. O ikisi arasında direkt bir korelasyon bulunmadığı gibi saçınızın uçlarını kesmeniz ile daha hızlı uzaması arasında bir bağ bulunmadığını söylüyor uzmanlar. Uzama köklerden oluyor, kırılmalar uçlardan. Fakat saçlarınızı 6 ila 8 hafta arasında uçlardan temizlerseniz kırılmalardan dolayı daha cılız görünmesini engellemiş olursunuz. Daha gür ve sağlıklı saçlarınız olur.

Şampuan Saç Döker!

Dökmez. Banyoda saçlarınızı şampuanlarken bir kısım saçınız dökülür belki ama orada dökülmese başka yerde dökülür ve siz banyo kadar “kontrollü” bir ortam olmadığı için fark etmezsiniz. Eğer suçu şampuana bulup daha az kullanırsanız daha kötü bir seçim yapmış olursunuz ve yağlanma yüzünden saç köklerinizin tıkanmasına sebep olursunuz. Yağlanma dışında saç köklerinizi tıkayan en önemli düşmanlardan biri hayatınızda yaşadığınız büyük stres ve üzüntülerdir. Yağlanma dengesini sağlamak içinse haftada 3-4 defa 2şer seferden şampuanlama öneriliyor.

fırçalama

Fırçalamak Saçı Parlatır!

Saçtaki parlaklık eğer sağlıktan geliyorsa bunun yolu fırçalamaktan geçmiyor. Eskiden parlaklık için saçı her gün 100 defa fırçalamak gerektiği söylenirdi ama gerçekte saçı fazla fırçaladığınız zaman telleri çevreleyen koruyucu tabakaya zarar verirsiniz ve hasara açık hale getirirsiniz. Eğer saçınızda açılması gereken dolaşmalar vs. yoksa saçınızı boşuna fırçalamayın.

Hamileler Saçını Boyayamaz!

Hamilelerin saçlarını boyamak istememelerinin arkasında yatan neden köklerden sisteme karışan kimyasallardır. Fakat American Pregnancy Association tarafından yapılan açıklamada bu kimyasalın çok minimal olduğu ve hamileliğe zararı olmadığı söyleniyor. Tabii eğer özel bir alerjiniz yoksa. Boyanın en riskli tarafı solunan amonyak, bu riski minimize etmek için boya yapılan yerin iyi havalandığından emin olmak önemli. Kuaförünüzün güçlü bir havalandırma sistemi olmasına dikkat edin.

şampuanlama

Köpüren Şampuan Daha İyidir!

Şampuanın çok köpürmesi daha iyi temizleyeceği anlamına gelmiyor. Hatta köpürmeyi arttırmak için kullanılan sülfat ve benzeri kimyasallar daha zararlı olabilir. Ayrıca saçlarınızı kurutur ve korumasız hale getirir, vücut bu korumayı tekrar sağlayabilmek için fazladan yağ salgılar. Böylece daha fazla ve sık şampuan kullandığımız bir kısır döngüye sebep olur. Tabii şampuanın hasarını gidermeye çalışırken kullandığımız binbir çeşit saç kremi de cabası…

Kuru Saç Kepeklenir!

Cildimizin kuruduğu zaman pul pul dökülmesinden kalan bir his bize kepeklenen saçın da aynı sorundan ileri geldiğini düşündürtebilir. Fakat aslında kepek yağlı kafa derisinde daha rahat büyüyen bir cins mayayı vücudunuzdan uzaklaştırmak için sisteminizin verdiği bir tepkidir. Kepek sorunu ile savaşan çay ağacı yağı, okaliptüs, aloe vera gibi şifalı özler içeren doğal şampuanlar ya da kepek karşıtı kimyasal şampuanlar kullanabilirsiniz.

11-ariel

troppodonna

“Tatil İçin 5 Adımda En Pratik Saç Bakımı” yazısı için lütfen tıklayınız.

“Haftasonu Saç Terapisi” yazısı için lütfen tıklayınız.

“Saç Maskemi Mutfakta Yapmıyorsam” yazısı için lütfen tıklayınız.