Kozmetik Sözlüğü: E

Kozmetik dünyası karşımıza her gün yeni bir star içerik çıkartıyor. Bir dönem antioksidanlarla kafayı bozuyoruz sonraki günlerde tek düşündüğümüz domates oluyor. Derken biri çıkıp her şeyi bırakın arkadaşlar ve üzüm çekirdeği yutun diyor. Buna doğru

e harfi

Kozmetik dünyası karşımıza her gün yeni bir star içerik çıkartıyor. Bir dönem antioksidanlarla kafayı bozuyoruz sonraki günlerde tek düşündüğümüz domates oluyor. Derken biri çıkıp her şeyi bırakın arkadaşlar ve üzüm çekirdeği yutun diyor. Buna doğru orantılı olarak cilt ürünlerinin içerikleri de değişiyor. Goji meyvesi ya da argan ambalajları süslemeye başlıyor. 80’lere kadar sadece kolada sonra müzikte karşımıza çıkan asitler yararlı diye duyuyoruz ama tam olarak bilemiyoruz. Neyi, neden kullanıyoruz. İşte bunun için size Troppodonna olarak bir sözlük hazırlamaya başladık. Kozmetik dünyası yepyeni içeriklerle bizi şaşırttırmaya devam ettikçe biz de sözlüğü zenginleştireceğiz.

kozmetik illustrasyon

E Vitamini: Diğer değerli antioksidanlar gibi vücuttaki serbest radikalleri bloke ederek bu radikallerin cildi yaşlandırıcı etkilerini önlemeye yardımcı olur. Güneşten ve çevresel faktörlerden meydana gelen hücre bozuşmalarını engeller, hassas ciltleri rahatlatır ve nemli kalmasını sağlar.

Emoliyanlar: Daha ziyade kuru ciltlere uygun kremlerin içerisinde bulunan emoliyanlar cildin üzerinde nem kaybını önleyen ince bir katman oluşturur. Sentetik ve doğal olarak iki farklı cinsi bulunan emoliyanların bir bölümü gözenekleri kaplayarak nemi içeri hapsederken bir kısmı da mıknatıs gibi su moleküllerini kendine çekerek ciltte kalmasını sağlar. Egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarında koruyucu etkisi ile tercih edilen emoliyanlar özellikle çok soğuk ve sıcak havalar için cilde önemli bir kalkan olur. Fakat gözenekleri tıkama riski olmasından dolayı akneye yatkın ve yağlı ciltlerde kullanımına dikkat edilmesi gerekir.

Enzimler: Vücutta doğal olarak da bulunan enzimler besinlerin daha çabuk absorbe edilmesine yardımcı olur. Cilt bakımında ise en etkin oldukları alan eksfoliasyondur. Yani cildin üzerinde keratin içeren ölü hücre tabakasının atılmasına yardımcı olarak tazelenmesini sağlar. Böylece daha aydınlık ve canlı bir cilde sahip olursunuz. Bu konuda en etkili enzimler papaya, ananas ve yabanmersini gibi meyve enzimleridir. Enzimler doğal bulundukları ortamdan uzaklaştırıldıklarında ölmeye çok yatkın olduklarından laboratuvarda çalışması zor bir maddedir. Ayrıca taşınması ve saklanması sırasında yine faydasını kaybedebilir. Kullanan kişinin enzimlerin hala çalışıp çalışmadığını kontrol etmesi laboratuvar testi dışında mümkün olmadığından enzimli krem satın alınırken çalışmasının zor ve bu nedenle maliyetli bir madde olduğu unutulmamalıdır.

Etil Asetat: Yapıştırıcı ve oje çıkartıcı gibi eritici/çözeltici ürünlerde kullanılan bir çeşit inceltici kimyasaldır. Sigara ve böcek ilaçlarında da belirli miktarlarda bulunur. Etil asetata aynı zamanda şaraplarda meyvemsi aroma veren katkı maddesi olarak da rastalanabilir. Aynı tatlı koku oje çıkartıcılarda da bulunur. Kozmetik endüstrisinde etil asetat oje çıkartma, tırnak güçlendirme, oje bazı, tırnak eti giderici formüllerde kullanılır. Aynı zamanda çabuk uçuculuğu ile parfümde de tercih edilir. Böylece pafümün yapışkan bir his bırakmasını önler. Dünya Sağlık Örgütünce “genel olarak sağlıklı maddeler” klasmanında yer almaktadır. Günlük dozdaki temaslarla zarar vermese de aşırı kullanımı solunum yolları rahatsızlıklarına neden olabilir, astım ve egzamayı tetikleyebilir. Bu nedenle iyi havalanan bir ortamda kullanılması önerilir.

Kozmetik Sözlüğü: A için tıklayınız.

Kozmetik Sözlüğü: B için tıklayınız. 

Kozmetik Sözlüğü: C için tıklayınız.

Kozmetik Sözlüğü: D için tıklayınız.

troppodonna