Balmain'in Ruj Koleksiyonu Hazır! Ama Bu Yazı Tam da Onu Anlatmıyor.

Olivier Rousteing, Balmain markasında kendisine tasarımcı-müşteri ilişkisinden öte pop starları kıskandıran bir hayran kitlesi edindi. Çevresinde onun "takımını" oluşturan ünlü dostlarına "Balmain Army" diyor. Balmain Army'nin içinde Kardashianlar, Hadidler, Jennerlar gibi sosyal figürler var. Yani

Balmain-Loreal-Ruj-Koleksiyonu

Olivier Rousteing, Balmain markasında kendisine tasarımcı-müşteri ilişkisinden öte pop starları kıskandıran bir hayran kitlesi edindi. Çevresinde onun “takımını” oluşturan ünlü dostlarına “Balmain Army” diyor. Balmain Army’nin içinde Kardashianlar, Hadidler, Jennerlar gibi sosyal figürler var. Yani figür olarak çok baskın ama dünyaya çok katkıları bulunmayan, kızlara kendi gücünüzün farkına varın mesajı vermeyen isimler. İçlerinden sosyal konularda çok elle tutulur bir projeye imza atmış olanı yok. Kendall Jenner’ın tam tersi Pepsi kampanyasını da unutmamak lazım tabii. Politik bir duruşları da yok.

Ama Rousteing kafasındaki Balmain Army’nin anlamını açıklarken, ruj koleksiyonu tanıtımı vesilesi ile, güçlü kadın, çok seslilik, sağlam duruş gibi kelimeler ortaya atıyor. Ki bu kelimeler son dönemde köşe  başındaki butikten, en güçlü tasarımcılara ve zincir mağazalara kadar her markanın ağzında. Ama teoride konuşulan ne kadar gerçeğe yansıyor?

Balmain-Loreal_Ruj-Koleksiyonu-Olivier-Rousteing

Tüm markaların ağzında bir “feminizm”dir gidiyor. Ama feminizmin içinde önemli yeri olan kadının çalışma şartları hakkında, özellikle tekstil kadar “olağan bir şüpheli”nin We Are All Feminists söylemine ne kadar inanabiliriz.

Farklılık ve çok seslilikten anladığımızsa podyuma farklı ırklardan modelleri çıkarmaktan ve reklam kampanyalarında onları birbirine sarılarak poz verdirmekten öteye geçmiyor.

Kadının güçlü duruşu ise Balmain’in kampanya çekimlerindeki gibi kameraya karşı çok sert bakışlar atarak volta atan kadınlar ve onların saçlarını uçuran stüdyo vantilatörü.

Balmain-loreal-Ruj-Koleksiyonu-2

Balmain ve L’oreal’in Eylül’de çıkacak Ruj koleksiyonunda 12 farklı renk bulunuyor. Bu renklerin reklamlarındaki modellerde olduğu gibi farklılıkları temsil ettiği ifade ediliyor.

L’oreal ve Balmain aynı marka değerlerine sahip markalar oldukları için bu işbirliğine imza atmışlar basın açıklamalarına göre. L’oreal, kadının çoğunlukta olduğu ve bir ekonomi yarattığı yegane sektörlerden birinde çalıştığı için onun hakkını vermek gerekir belki. Ama bu koleksiyonun asıl amacının Balmain’in yüksek çekiciliğini halka indirmek olduğunu söylemeye çekinmenin bir anlamı yok.

Eskiden yapılırdı bu. Derlerdi ki, herkesin bütçesi Chanel almaya yetmiyor ama Chanel’e sahip olma hissini yaşamaları için insanlara parfüm satıyoruz. Ve bugün biliyoruz ki aslında Chanel’e trink para getiren iş kolu da bu (parfüm, gözlük, ruj vs.).

Ama şimdi illa önüne başka bir mesaj gelmesi gerekiyor. Kadının gücünü ifade etmesi, vücudunun içinde kendini iyi hisset demesi, tüm farklılıklarını kucakla demesi…

Daha samimi olsa Balmain bana o mavili yeşilli rujları kolaylıkla satabilir. Çünkü zaten L’oreal’in en sevilen ruj serisi Colour Riche üzerinden çalışılmış. Ürün fiyatı da o civarda olacak ve tüm L’oreal Paris noktalarında satacak. Ama Rebellion, Legend, Freedom, Power, Liberation gibi boyundan büyük isimler olunca konu samimiyetini kaybediyor.

Ama Balmain x HM hatırladığımız gibi birbirini ezmeyi göze alan bir insan grubu olacaktır. Çok da satışı olacaktır koleksiyonun çünkü Balmain Army sürüp instagram’a birçok poz verecek.

Ama kadınlar olarak bu güç poh pohlamalarının altından birileri bizi yine kullanmıyor mu sizce?

NOT: Bu arada işbirliği Balmain ve L’oreal arasında değil de Oliver Rousteign ve L’oreal arasında gibi. Genç tasarımcının başarısı yadsınamaz. 25 yaşında markanın başına geçti ve daha 31 yaşında! Ama herhangi bir skandala neden olmazken ve herşey güllük gülistanlıkken Balmain için çok verimli olan bu yüz yarın, öbür gün bir Galliano çıkışında bulunursa ne olacak?

çağla bingöl